Největší koncentraci kokainu mají odpadní vody v Holešovicích, Karlíně, části Bubenče a Žižkova

Česká televize v pořadu Z metropole odvysílala reportáž o sledovaní kontaminace komunálních odpadních vod nelegálnimi drogami ve stokách kanalizační sítě Prahy.
Jaké drogy dominují v různých částech Prahy se monitoruje ve Výzkumném ústavu vodohospodářském. Měření je naprosto anonymní, není ovlivněné žádnými dotazníky nebo lékařskými či policejními zprávami. Meříci prístroje dosahuje veliké citlivosti.  Získané hodnoty jsou v nanogramech, co je množství několik kostek cukru v přehradní nádrži. Po přepočetu jsou k dispozici hodnoty na den a na tisíc obyvatel. Výsledky pak můžou posloužit na cíleně zaměření prevence.
Podle výsledku měření největší koncentraci kokainu mají odpadní vody v Holešovicích, Karlíně, části Bubenče a Žižkova. Jde o tzn. stoku B, do které patří Praha 7 a Praha 3 (na mapě vyznačená fialovou barvou). 
Pro metamfetamin nevyniká stoka B, ale naopak stoka E, která odvádí odpadní vody hlavně z Libně a  časti Vysočan (na mapě znázorněna zelenou barvou)
Zajímavé výsledky měly i takzvané party drogy. Z výsledku je vidět, že spotřeba extáze je vyšší o víkendech. Zvyšené hodnoty byly nameřené taky například během volna před svátkem práce, kdy se koná akce pálení čarodějnic. Vyšši hodnoty extáze vědci zjistili v době prvního ročníku festivalu Signal v roce 2013. Jinak tomu nebylo ani v roce 2019, naměřené hodnoty během tohoto festivalu byly 4x vyšší než průměr.
Analýzu odpadní vody provádí ústav už sedm let, na začátku srovnávali výskyt drog ve velkých městech napříč republikou.V Ústí nad Labem a Moravskoslezském kraji dominoval pervitin, v Praze spíše luxusní drogy. V Praze byla zaznamená nejvyšší spotřeba kokainu z celé České republiky.
Odpadní voda by ale mohla prozradit i víc než jen analýzu drog.Lze z ní poznat i některá onemocnění. V zahraničí takto monitorovali například rakovinu prostaty.